Covid-19 Hakkında Bilgilendirme
 
Sayın Veliler,

Bilindiği gibi, yeni corona virüs hastalığı (COVİD-19) Aralık 2019 tarihinden bu yana tüm dünyada yayılmaya devam etmektedir. Dünya genelinde 19 milyonun üzerinde, ülkemizde 200 bin üzerinde insanın bu hastalıktan etkilendiği belgelenmiş olup, dünyada 700 binin üzerinde, ülkemizde 6 bine yaklaşan can kaybına yol açmıştır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de karantina ve benzeri sıkı önlemlerle hastalığın yayılımı ve etkileri kontrol altına alınmaya çalışılmış, ancak 1 Haziran 2020’den itibaren ülkemizde adım adım yeniden normalleşme (yeniden açılma) sürecine gidilmeye başlanmıştır. Bu doğrultuda Okulumuzda da 24 Ağustos 2020’de telafi ve uyum programı uygulanmaya başlamıştır.
Bilindiği gibi COVİD-19 hastaların veya belirti göstermeden virüsü taşıyan kişilerin öksürme, hapşırma konuşma ve hatta solumaları sırasında ortaya saçılan damlacıklar yolu ile bulaşmaktadır. Virüs içeren bu damlacıkların solunması, gözle teması ile hastalık bulaşırken, bu damlacıklarla kirlenmiş yüzeylere dokunulup daha sonra eller yıkanmadan ağız, burun ve göze temas halinde de dolaylı yoldan bulaş meydana gelebilmektedir.

Henüz hastalık belirtisi göstermeyen veya hastalığı çok hafif belirtilerle ya da hiç belirti oluşmadan geçiren kişilerin de bu hastalığı bulaştırma riski bulunduğu unutulmamalıdır. Ayrıca farklı bireylerin hastalığı çok farklı belirti ve klinik tablolarla olduğu kadar farklı şiddet de geçirebildikleri göz önüne alındığında insanların bir araya geldikleri diğer ortamlarda olduğu gibi okullarda da bulaşma riski bulunduğu açıktır.
Sık sık söz edildiği gibi normale dönüş denildiğinde tamamen yeni bir normal algılanmalıdır. Artık eskiden olduğu gibi arkadaşlarımız, sevdiklerimiz ya da tanıdıklarımızla tokalaşmak, sarılmak, öpüşmek, yakın mesafeden sohbet etmek, toplu halde bir araya gelmek gibi alışkanlıklarımızı değiştirmek zorundayız. COVİD-19 a karşı etkili bir tedavi ya da aşı bulunup hastalık tüm dünyada tamamen kontrol altına alınıncaya kadar ki bunun ne zaman gerçekleşebileceği hiç bilinmiyor, tamamen yeni alışkanlıklar geliştirmek, bunu davranışa dönüştürmek gerekiyor. Maskeler artık diğer insanlarla aynı ortamda bulunduğumuz anda vücudumuzun bir parçası olmak zorunda. Tek kullanımlık cerrahi maskeler kullanmak günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası olmak durumundadır. İnsanlara 1,5-2 metreden daha fazla yaklaşmamak artık bir refleks olacak.

Bu koşullarda, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sık sık güncellenen rehber ve yönergelerin olduğu kadar uluslararası bilim kuruluşlarının yayınlarının da takip edildiği okulumuzda gerekli tüm önlemler alınmış olup gerektikçe güncellemelere de gidilecektir.

Sağlık Bakanlığının 05.07.2020 tarihinde son güncellemesini yaptığı okullara yönelik öneriler eksiksiz olarak uygulanmaktadır.

Okul dönemi içinde, öğrencilerimiz ve çalışanlarımızda,  gerek COVİD-19, gerekse ateşli hastalıklar ve üst solunum yolu enfeksiyonu görülebilecektir. Ancak bu süreçte tüm ateşli ve şüpheli durumların COVİD-19 açısından değerlendirilmesi gerekir. Hastalık belirtisi gösteren veya ailesinde, yakınlarında COVİD-19 tanısı almış ya da şüpheli, karantina sürecinde bulunan bireyler olması halinde çalışanlarımızın durumu derhal okul sağlık birimine bildirmeleri gerekir. Biz sağlık birimimiz ve okul olarak çalışanlarımızın ve yakınlarının sağlık durumlarını yakından izleyeceğiz. Bu amaçla her veli okula gelmeden önce ateş ölçümü yapacak ve 37,5 üzerinde ateşi olan ya da öksürük, burun akıntısı, hapşırma, kas ağrıları, ishal, halsizlik gibi belirtileri gösteren öğrenciler okula gönderilmeyecektir. Bu konuda okul idareleri tarafından velilerimiz için taahhütname hazırlanmıştır. (Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi- Sy:396-398 gereği) Öğrencilerimizde okul ortamında ateş veya COVİD-19 a bağlı olabilecek belirti ve bulgular belirlenmesi durumunda; öğrencimiz Sağlık Bakanlığının önerileri doğrultusunda, bu durumlar için belirlenen gözlem odasına alınıp veli aranarak, öğrencinin acil olarak okuldan alınması, sağlık kontrolü ve gerekli testlerin yapılması istenecektir.

Aynı koşullar çalışanlarımız için de geçerli olup, yukarıda belirtilen hastalık belirtilerinden biri veya bir kaçı olan çalışanlar okul müdürlüklerine bilgi vererek okula gelmeyecek, aile hekimlerine başvurarak durumlarını belgeleyen yazıyı yine bağlı bulundukları okul müdürlükleri ve sağlık birimine bildirilecektir. Sonuca göre sağlık birimimizce uygun kontrol, izlem ve yönlendirme yapılacaktır.

Öğrencilerimizin çok sık ve severek ziyaret ettikleri okul revirimizin bu süreç içinde okulun en riskli alanı olduğu düşünülerek, çok gerekli olmadıkça kullanılmaması konusunda sizlerden de destek bekliyoruz.

Bu zorlu sürecin sağlıkla geçirilebilmesi dileği ile dayanışma içinde sağlıklı günlerde bir arada olmayı temenni ediyoruz.


  Yavuz Kurumsal
   
   
   
   
   
  Akademik Yaşam
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
  Kampüs
   
   
   
   
   
   
   
   
  Destek Hizmetler
   
   
   
   
   
   
   
  Mezun
   
 
 
 
 
Amaç
Etkinlikler
Dokümanlar
Mesleki Rehberlik
YKS ve LGS
SBS
Anne & Baba
Öğrenci No.
Şifre
 
Robotics Team
Yıldız Erkekler Basketbol Takımı
Küçük Erkekler Basketbol Takımı
Genç Erkekler Basketbol Takımı
 

Ajanda 2023
Tarih Konu(lar)
29.09 (0) Boş..
30.09 (0) Boş..
1.10. (0) Boş..
2.10. (0) Boş..
3.10. (0) Boş..
4.10. (0) Boş..
5.10. (0) Boş..